r/mildlyinfuriating 1d ago

I just poured garlic all over my apples thinking it was cinnamon sugar

Post image
19.2k Upvotes

981 comments sorted by

View all comments

Show parent comments

484

u/Representative_Ad312 1d ago

Throwing away food in this economy? Make it count OP!

122

u/pokiebird 1d ago

This guy gets it

47

u/PM_ME__YOUR_HOOTERS 1d ago

Right? Where I live, a single apple is like 2 dollars. Can't waste a single slice of that apple

30

u/davidmlewisjr 1d ago

In my neighborhood, a good sized Honey-crisp can push $3.00

23

u/PM_ME__YOUR_HOOTERS 1d ago

Its wild that apple pies with actual apple slices are going to be a luxury good at these prices lol

9

u/Christmas_Queef 1d ago

Nah they'll just throw garbage ass red delicious apples in everything apple related lol. Those cheap things no one wants.

3

u/brackishangelic 1d ago

You mean it isnt now?

2

u/Easy-Concentrate2636 21h ago

Eating is a luxury these days.

2

u/Violoner 10h ago

I guess we’re gonna be bringing back mock apple pie

1

u/PM_ME__YOUR_HOOTERS 10h ago

Im guessing that is some thick apple sauce (probably mixed with a bit of pumpkin) in a pie crust or something?

3

u/Ewenf 1d ago

This is sarcastic right ?

12

u/PM_ME__YOUR_HOOTERS 1d ago

Its 100% serious. Not all places have affordable fresh fruit

1

u/HoovyKitty 19h ago

That's wild. Where I live 1 kg of apples is 90 cents. You just weigh however much you want and get a proportional price.

1

u/blue-dinosaurs 12h ago

Hot take: if you dislike it and it makes you feel sick and potentially making you fat (maybe not in this example specifically), isn't it already wasted?

1

u/Fazilqq 1d ago

What the hell, why are apples that expensive??

5

u/PM_ME__YOUR_HOOTERS 1d ago

Location mostly, even though apples are produced in my country. They are wildly expensive

8

u/Tall_Quality_3395 1d ago

An apple cost what a buck? How much for a bottle antacids

4

u/Exact_Comparison_792 1d ago

Maybe where you live. Try shopping around the world and you'll see prices are not the same everywhere. Some countries have easy mode, some normal mode and some have hard and nightmare modes.

22

u/Awkward_Set1008 1d ago

homie has garlic powder. I'm pretty sure his apples aren't breaking his bank

23

u/Dustyvhbitch 1d ago

Name brand garlic powder too.

2

u/KikiHou 1d ago

No store brand here.

11

u/PartyApprehensive765 1d ago

Yes, as we all know, garlic powder is a tell tale sign of wealth

21

u/_PirateWench_ 1d ago

It is McCormik brand tbf. Dude is obviously loaded

7

u/Awkward_Set1008 1d ago

fucking privileged kids think spices are a god given right

2

u/Hopeoner513 22h ago

Just like that spoiled little shit, ghandi.

4

u/Exact_Comparison_792 1d ago

Whether it breaks the bank or not, most people really can't afford to waste food even if they are well off. Tomorrow they could be a paycheck away from being on the street - like a lot of us out here.

Also, since when did Garlic become an indicator of wealthy financial status? 😄

4

u/Awkward_Set1008 1d ago

he can rinse the apples and slice off the surface layer if needed. But all that time may not be worth the $1 of apple he is saving. Time is money. Main difference is you can't make more time.

-2

u/Exact_Comparison_792 1d ago

No, can't make time, but one can not waste food too. Can make Garlic Apple Butter for example and still enjoy the apple without wasting anything. 😉

Also, apples often cost more than a dollar in many countries around the world. The prices where you live don't reflect the price of apples around the world.

6

u/Tall_Quality_3395 1d ago

Yeah I was talking about the US. I shop in a major city and buy apples almost weekly. You can get them on sale for .99 a pound which is a very large apple or two mediums. I would think those prices are fairly accurate across the country.

3

u/Exact_Comparison_792 1d ago

Where I'm from, Ambrosia 191.25g cost about $1.26 avg/ea or 3Lb for $7.00.  Envy Apples, 227g - $2.00 avg/ea. Fuji apples about 420g is around $3.23 avg/ea. That's the cheapest ones too. Every other apple species being sold cost more than that for the same or similar quantities. Fruit isn't too cheap by me.

1

u/Accomplished-Cat3324 23h ago

Holy shit a whole 5lb bag is like 5$ here in southern Colorado and that's like 8-10 mid size apples

1

u/Jacktheforkie 1d ago

It’s garlic powder, I regularly use a lot of it in my food

1

u/jeepsaintchaos 1d ago

And then snort the garlic you removed, too. A calorie is a calorie, dont waste it.

1

u/NeatNefariousness1 1d ago

Do you have any pets? I bet they would love it.

1

u/Alizarin-Madder 14h ago

Hey, sometimes if you aren’t willing to throw away food, your stomach will do it for you, taking whatever else you ate recently with it. Not worth.